Pieśń o Rolandzie (Chanson de Roland) to najstarszy i najbardziej znany francuski epos rycerski, należący do tzw. chanson de geste (pieśni o bohaterskich czynach). Autor jest nieznany. Utwór datowany jest na XI wiek, a znany jest z anglo-normadzkiego rękopisu oksfordzkiego z 1170.
Utwór opisuje starcie dwóch cywilizacji: chrześcijańskiej i muzułmańskiej, przedstawiając dzieje wyprawy wojennej Karola Wielkiego do Hiszpanii przeciw Saracenom w roku 778, a szczególnie bitwę w wąwozie Roncevaux. Wydarzenia przedstawione są w sposób nieco odbiegający od prawdy historycznej, a znaczenie bitwy zostało wyolbrzymione dla osiągnięcia efektu. Ambitny hrabia Roland, siostrzeniec Karola, dowodzący strażą tylną zostaje tam wciągnięty w zasadzkę i ponosi śmierć wraz z towarzyszącymi mu rycerzami w walce ze znacznie przewyższajacymi go liczebnie siłami, nie chcąc wzywać na pomoc sił głównych Karola.
Pieśń najpełniej oddaje ideały rycerza chrześcijańskiego. Występują w niej postaci charakterystyczne dla tego typu eposu, a więc:
  • władca (Karol Wielki, majestatyczny i dysponujący władzą pochodzącą od Boga)
  • rycerz (dzielny i wierny władcy, ginie w walce w obronie wiary, a aniołowie zanoszą jego duszę do Raju)
  • kobieta (Oda, narzeczona rycerza. Umiera na wieść o śmierci ukochanego i to wszystko)
  • zdrajca (Ganelon, ojczym Rolanda)
Polski przekład Pieśń o Rolandzie pochodzi z 1932 roku, jego autorem jest Tadeusz Boy Żeleński.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.