Oficjalną pieśnią Królestwa Polskiego od 1816 roku była Pieśń narodowa za pomyślność króla (pełny tytuł utworu brzmiał Hymn na rocznicę ogłoszenia Królestwa Polskiego z woli Naczelnego Wodza Wojsku Polskiemu do śpiewania podany). Czterozwrotkowy wiersz został napisany przez Alojzego Felińskiego, adiutanta Tadeusza Kościuszki. Wzorowany na angielskim hymnie królewskim, był pomyślany jako hymn na cześć cara Rosji Aleksandra I Romanowa, będącego jednocześnie królem Polski. Rozpoczynał się słowami: Carze, coś Polskę... Pieśń, narzucona i opiewająca zaborcę, nigdy nie cieszyła się popularnością w społeczeństwie polskim. Losy utworu odwróciły się, gdy zmieniono tekst i podłożono melodię pieśni maryjnej. Odtąd znana była jako nieoficjalny hymn narodowy Boże, coś Polskę.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.