Peter Boleslaw Schmeichel (ur. 18 listopada 1963), piłkarz duński (bramkarz), wielokrotny reprezentant Danii w piłce nożnej (także kapitan reprezentacji), mistrz Europy 1992.
Wraz z zespołem narodowym zdobył niespodziewanie mistrzostwo Europy w 1992 (ekipa Danii awansowała do turnieju finałowego w awaryjnym trybie, po wykluczeniu Jugosławii). Brał także udział w mistrzostwach świata we Francji w 1998, które Dania zakończyła na ćwierćfinale po porażce z obrońcą tytułu Brazylią 2:3. Wystąpił łącznie w 129 meczach reprezentacji.
Zawodnik Hvidovre IF, następnie Broendby IF. W barwach Manchesteru United (od 1991) pięciokrotnie świętował mistrzostwo Anglii, a także Superpuchar Europy w 1991 i Europejski Puchar Mistrzów Krajowych w 1999. Zakończył karierę w kadrze w 2001, w piłce klubowej - po występach jeszcze w Sportingu Lizbona, Aston Villa i Manchesterze City - w 2003. Cieszył się opinią jednego z najlepszych bramkarzy na świecie.
Syn Petera, Kasper Schmeichel, także zdecydował się na karierę bramkarza w lidze angielskiej (Manchester City), od sierpnia 2003 reprezentuje Danię w kadrze młodzieżowej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.