Ta strona dotyczy
ery geologicznej Perm
Inne znaczenie słowa Perm:
Perm - miasto w Rosji

Okres
poprzedzający 
Okres omawianyOkres następny
karbonpermtrias
tabela stratygraficzna

Perm

Perm (po angielsku Permian) to szósty i ostatni okres ery paleozoicznej. Trwał od 290 do 245 milionów lat temu. Nazwa pochodzi od miasta Perm u stóp Uralu.

Geologia

Azja zderza się z Europą, dochodzi do wypiętrzenia gór Uralu. W Ameryce Północnej postają Appalachy. Pod koniec permu Laurazja i Gondwana łączą się w Pangeę. Od wschodu wrzyna się w nią morze Tetydy. Pangea zaczyna dryfować na północ, co prowadzi do stopienia lodowców, które przykrywały Gondwanę. Podnosi się poziom mórz. Duże obszary dawnej Laurazji zamieniają się w pustynie.

Ziemia w późnym permie
Pod koniec permu dochodzi do największego w skali ziemskiej wymierania gatunków, zwanego czasem barwnie matką wielkich wymierań.

Flora

Zmiana klimatu z wilgotnego na suchy w połowie okresu wiąże ze sobą zmiany w składzie flory, zwłaszcza na półkuli północnej. Wymierają drzewiaste widłaki i skrzypy, kordaity, większość paproci (zarodnikowych i nasiennych). Wzrasta za to liczba roślin iglastych, miłorzębowych i sagowców. Na południowych lądach dominują lasy glosopterysowe. W górach i w głębi lądu następuje rozwój roślin nagonasiennych.

Fauna

W morzach następuje intensywny rozwój małży. Rafy zostają zdominowane przez koralowce. Promieniopłetwe przechodzą ewolucję w stronę redykcji łusek i wykształcenia nowego typu płetwy; pojawiają się Neopterygii ("nowopłetwe"). W wodach słodkich żyją płazy, pojawiają się mezozaury. Na lądzie gady zdobywają przewagę nad płazami. Pojawiają się terapsydy, określane jako gady ssakokształtne, a także żółwie. W permie ulegają oddzieleniu dwie linie rozwojowe pochodzące od wczesnych gadów - tekodonty i terapsydy. W okresie permu następuje jedno z największych masowych wymierań zwierząt, zarówno lądowych jak i wodnych.Giną trylobity, zmniejsza się liczba gatunków płazów i amonitów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.