Pergamon – miasto w starożytnej Myzji, w Azji Mniejszej, stolica królestwa pergamońskiego, dziś na terenie Turcji.
Założenie miasta przypisywane jest Eolom i datowane nawet na VIII w. p.n.e. Od 283 p.n.e. Pergamon był samodzielnym królestwem, którym władał Filetajros Pergameński, a po jego śmierci władcy z dynastii Attalidów. Od 133 p.n.e. miasto było stolicą rzymskiej prowincji Azja.
Pergamon należał do najpiękniejszych miast hellenistycznych i był wspaniałym przykładem urbanistyki hellenistycznej. Największy rozkwit miasta nastąpił za panowania Eumenesa II w II w. p.n.e., po pokonaniu Galatów. Za panowania dynastii Attalidów rozbudowano akropol pergamoński, położony na wzgórzu o wysokości 300 m. Rozplanowanie licznych budowli i siatka ulic nawiązywały do ukształtowania terenu. W skład kompleksu wchodziły m.in.: wielka Biblioteka Pergamońska (druga po Bibliotece Aleksandryjskiej, jej zbiory liczyły 200 000 zwojów), teatr dla 10 000 widzów, świątynia Dionizosa i świątynia Ateny Polias, dziedziniec z propylejami, pałac królewski, arsenał i słynny ołtarz pergamoński, który obecnie znajduje się w Berlinie.
W okresie hellenistycznym rozpoczęto wyrób pergaminu, materiału który rozsławił miasto. W mieście znajdowały się także: słynna szkoła rzeźbiarska, z której pochodzi zachowana fragmentarycznie rzeźba: "grupa Galów", szkoła filozoficzna, z którą związany był Krates z Mallos. Pergamon był ważnym ośrodkiem politycznym, handlowym i rolniczym.
Wykopaliska archeologiczne na terenie Pergamonu zainicjował w 1878 Karl Humann, odkrywca ołtarza pergamońskiego. W pracach wykopaliskowych brali udział m.in.: Alexander Conze, Wilhelm Dörpfeld.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.