Perć Akademików - pieszy szlak turystyczny (znaki żółte) prowadzący ze Skrętu Ratowników leżącego na Górnym Płaju, w niewielkiej odległości od schroniska na Markowych Szczawinach na szczyt Babiej Góry. Szlak mimo bardzo niewielkiej długości jest jednym z najciekawszych i najtrudniejszych w polskich Beskidach. Wyznakowany został 11 czerwca 1925 roku przez Władysława Midowicza.
Szlak przebiega przez Babiogórski Park Narodowy. Podchodzi on na szczyt Babiej Góry od najbardziej stromej - północnej strony. Aby ułatwić poruszanie się tym szlakiem turystów zamontowano na nim specjalne łańcuchy i klamry, co czyni go jedynym takim szlakiem w Beskidach. Szlak jest zamykany zimą ze względu na zagrożenie lawinowe.

Historia

W roku 1894 Beskidenverein wyznaczyło kilka szlaków na Babiej Górze. Między innymi szlak żółty z Zawoi Czatoża do Markowych Szczawin. Po otwarciu w 1906 roku przez PTT schroniska na Markowych Szczawinach szlak został przemalowany przez Wawrzyńca Szkolnika w jednopaskowym systemie używanym wtedy przez PTT (patrz: szlak turystyczny). Jego barwa (żółta) została zachowana. W czerwcu roku 1925 szlak ten przemalowuje Władysław Midowicz na system dwupaskowy i jednocześnie przedłuża go na szczyt Babiej Góry. To właśnie ten odcinek (przedłużenie z Markowych Szczawin na szczyt Babiej Góry) jest obecnie nazywany "Percią Akademików". Rok później Midowicz zmienia oznakowanie całego szlaku na system trójpaskowy, który jest zgodny z aktualnymi wytycznymi PTT.
Na oryginalnym drogowskazie z 1925 roku szlak nazywa się "Perć na Babią Górę". W przewodniku profesora Kazimierza Sosnowskiego szlak nazwany został "Percią Taternicką". Dopiero w 1928 roku Midowicz ostatecznie nadaje obecną nazwę temu odcinkowi.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.