Pelota – gra w piłkę.
Pelota -

Pelota (tlachtli)

Rytualna gra w piłkę plemion prekolumbijskiej Mezoameryki i Ameryki Południowej. Grano na zazwyczaj prostokątnym boisku, okolonym murem. Do gry używano piłki z twardej gumy wyrabianej z soku drzew chicle. Piłkę podbijano biodrem (biodrem lub udem) tak, aby przerzucić ją przez jeden z kamiennych pierścieni zawieszonych na murze, na wysokości 4,0 m. Prawdopodobnie by uniknąć kontuzji i złamań używano swoistych ochraniaczy na biodro w kształcie podkowy wykonanych z kamienia, drewna lub twardej skóry.
Piłka mogła odbić się tylko jeden raz o ziemię. Nie są znane zasady punktacji obowiązujące w tej grze. Wiadomo tylko, że przerzucenie piłki przez pierścień było równoznaczne z wygraną. Stawką w grze mogło być życie zawodników albo nawet królestwo. W symbolice ludów Mezoameryki boisko oznaczało wszechświat, piłka była równoznaczna ze Słońcem lub Księżycem, zaś sama gra symbolizowała niepewność losu i przypadek decydujący o życiu lub śmierci. Wiele boisk do gry w pelotę zachowało się do czasów dzisiejszych na terenie obecnego Meksyku, m.in. w El Tajin i w Monte Alban.

Pelota

Gra znana w kraju Basków w Hiszpanii. Jest to rodzaj tenisa rozgrywanego na boisku otoczonym ścianami, o które odbijana jest piłka.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.