Pełnia -

Pełnia -
Faza Księżyca określa oglądaną z Ziemi część Księżyca oświetloną przez Słońce. Ponieważ Słońce oświetla zawsze (poza zaćmieniami) tylko połowę powierzchni Księżyca jego fazy są rezultatem oglądania tej połowy pod różnymi kątami spowodowanymi różnymi położeniami Słońca, Ziemi i Księżyca względem siebie.
Wyróżnione fazy:
  • nów (numer 1 na ilustracji): obszar zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony;
  • pierwsza kwadra (3);
  • pełnia (5): jest wtedy oświetlony cały obszar zwrócony do Ziemi;
  • ostatnia kwadra (7).
Gdy Księżyc jest w pełni, znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Jego położenie na sferze niebieskiej jest w przybliżeniu przeciwległe do położenia Słońca. Księżyc wówczas znajduje się kulminacji górnej (góruje) około północy, w kulminacji dolnej zaś (dołuje) - w południe. Natomiast w nowiu położenie Księżyca na sferze niebieskiej jest bliskie położenia Słońca. Księżyc wówczas znajduje się w kulminacji górnej w południe, w kulminacji dolnej zaś - o północy.
Pomiędzy dwiema kolejnymi takimi samymi fazami Księżyca (np. dwiema pełniami) upływa okres około 29,5 doby.

Mnemotechnika

Patrząc na księżyc, możemy "na oko" ocenić w jakiej fazie się aktualnie znajduje:
Gdy ma kształt litery D to znaczy, że się Dopełnia, robi się Duży - czyli pełnia nadchodzi.
Gdy ma kształt litery C to się Cofa, Cienieje, Ciemnieje - pełnia już minęła.
Gdy ma kształt litery O to jest Okrągły, Owalny - właśnie jest pełnia (choć uściślając - to tylko moment).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.