Rzeka Pełcznica ma swoje źródła powyżej Wałbrzycha, w Górach Wałbrzyskich, w pobliżu dzielnicy Glinik Stary, około 450 m n.p.m. Wpada do Strzegomki na jej 43-44 kilometrze, jako jej prawy dopływ. Długość Pełcznicy wynosi 39 km. Wałbrzyski odcinek Pełcznicy jest częściowo skanalizowany (tzn. rzeka płynie pod miastem), a na powierzchni dopiero od dzielnicy Stary Zdrój.
Przełom Pełcznicy stanowi ważny element Książańskiego Parku Krajobrazowego. Dalej rzeka przepływa przez Świebodzice. Jej większymi dopływami są: Sobięcinka, Poniatówka, Lubiechowski Potok (Lubiechowska Woda), Szczawnik.
Obecnie Pełcznica toczy wody od I do III klasy czystości. W latach 1946-1996 była zwana przez mieszkańców Wałbrzycha i okolic "Smródką". Powodem było katastrofalne zanieczyszczenie szlamem z odstojników poflotacyjnych węgla koksującego z wałbrzyskich kopalń.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.