Paweł Edmund Strzelecki (20 lipca 1797 - 6 października 1873) - polski geolog, geograf i podróżnik.
Urodził się w Głuszynie pod Poznaniem. Ziemie polskie opuścił w 1831 po upadku powstania listopadowego (powodem było nieudane porwanie Adyny Turyno, z którego to powodu musiał uciekać za granicę). Przez Czechy przedostał się do Włoch, gdzie zaprzyjaźnił się z księciem Sapiehą, który później w dowód sympatii zapisał mu spadek, który umożliwił młodemu Edmundowi ukończenie studiów geologiczno-geograficznych w Edynburgu i Heidelbergu. W 1834 roku wyruszył z Liverpoolu w 9-letnia podróż dookoła Ziemi. W trakcie tej podróży : Podczas pobytu w Australii odkrył najwyższe pasmo górskie tego kontynentu - Wielkie Góry Wododziałowe, a jego najwyższy szczyt nazwał na cześć przywódcy Insurekcji Górą Kościuszki. Po południowo-wschodniej stronie gór odkrył krainę, która jest dziś głównym australijskim regionem hodowli bydła. Okazało się też, że odkryta przez niego dolina Latrobe obfituje w pokłady węgla brunatnego, ropy naftowej i złota. Strzelecki opracował mapę geologiczną Nowej Południowej Walii i Tasmanii.
W 1843 powrócił do Europy. W 1845 wydał w Londynie pierwszą naukową książkę o Australii: "Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena". Był członkiem Royal Society of London (od 1853).
Jego imieniem nazwano w Australii pasmo górskie, 2 szczyty, jezioro i rzekę.
  • Góry Strzeleckiego (Strzelecki Ranges) - Wiktoria
  • Góra Strzeleckiego (Mount Strzelecki) - 636 m n.p.m. - Terytorium Północne
  • Góra Strzeleckiego (Strzelecki Peaks) - 756 m n.p.m. - Wyspa Flindersa
  • Rzeka Strzeleckiego (Strzelecki Creek) - 190 km dł. Australia Południowa
  • Pustynia Strzeleckiego (Strzelecki Desert) - na zachód od jeziora Eyre.
  • Rezerwat Przyrody Strzeleckiego (Strzelecki Regional Reserve) w obszarze Pustyni Strzeleckiego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.