Friedrich Wilhelm von Paulus (23 września 1890 w Breitenau w Hesji - zmarł 1 lutego 1957 w Dreźnie) - generał, niemiecki dowódca z czasów drugiej wojny światowej.
Służbę wojskową rozpoczął w 1909 roku wstępując ochotniczo do 3 badeńskiego pułku piechoty w Raststatt. W roku 1912 żeni się Eleną Constancją Rosetti-Solescu pochodzącą ze jednego z najznamienitszych rodów rumuńskich. W czasie pierwszej wojny światowej służy w Niemieckim Korpusie Alpejskim.
W okresie międzywojennym dowodzi jednostką eksperymentalną zajmującą się bronią pancerną. W roku 1938 zostaje szefem sztabu 16 korpusu armijnego generała H. Guderiana. Bezpośrednio przed wybuchem wojny przechodzi na stanowisko szefa sztabu 10 Armii i z nią bierze udział w wojnie przeciwko Polsce. W dniu 26 października 1939 roku 10 armia zostaje przemianowana na 6 Armię Polową. Armią tą Paulus dowodził na froncie wschodnim od 5 stycznia 1942 aż do klęski pod Stalingradem w styczniu 1943. 30 stycznia 1943 zostaje awansowany przez Hitlera do stopnia feldmarszałka (było to posunięcie obliczone na to, że Paulus popełni samobójstwo, ponieważ żaden niemiecki marszałek nie dał się żywcem wziąć do niewoli).
31 stycznia Paulus poddaje się dowódcy 64 Armii generałowi Szumiłowowi. W marcu 1943 roku wraz z innymi wyższymi oficerami Wehrmachtu zostaje umieszczony w łagrze Krasnogorodskij Nr 27. Po zamachu na Hitlera w lipcu 1944, przystępuje do antyfaszystowskiej organizacji - Związku Oficerów Niemieckich.
Do Niemiec wraca z niewoli w roku 1953. Uczestniczy w tworzeniu wojsk Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Umiera w 1957 roku w Dreźnie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.