Parzydełkowce
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: parzydełkowce
Nazwa systematyczna
Cnidaria
Parzydełkowce (Cnidaria) - wodne tkankowce zaliczane do królestwa zwierząt. Charakteryzują się symetrią promienistą. Zamieszkują środowisko wodne, przede wszystkim wody słone. W obrębie typu wyróżnia się cztery gromady: krążkopławy, stułbiopławy, kostkowce i koralowce.
Filogeneza - Przodkowie dzisiejszych parzydełkowców (jamochłonów) pojawili się na początku ery paleozoicznej. Przypuszcza się, że wywodzą się od zwierząt o symetrii dwubocznej.
Budowa - Parzydełkowce są zwierzętami tkankowymi, co odróżnia je od podobnych czasem z wyglądu gąbek. Ich ciało zbudowane jest z dwóch warstw tkanki nabłonkowej: epidermy (zewnętrzna) i gastrodermy (wewnętrzna); stąd stosowana czasem dla parzydełkowców nazwa "dwuwarstowce". Warstwy nabłonkowe rozdzielone są bezpostaciową mezogleą. Wyróżnia się 2 postacie parzydełkowców: meduza i polip. Warstwa mezoglei u polipa jest cienka i rozłożona równomiernie, meduza charakteryzuje się grubszą warstwą mezoglei. Ciało polipa ma kształt workowaty, meduzy dzwonkowaty o ścianach zbudowanych z dwóch warstw komórek, warstwy te odpowiadają ektodermie i endodermie gastruli. Pierwotną jamę ciała (celomę) wypełnia mezoglea u polipów stanowi ona cienką warstwę u meduz grubą. Wnętrze ciała stanowi jama gastralna (odpowiednik prajelita) może tworzyć system kanałów. Do jamy gastralnej prowadzi otwór gębowy, który otoczony jest czułkami (u polipa) natomiast u meduz czułki znajdują się na brzegu dzwonu. Tam też zlokalizowane są ciałka brzeżne (ropalia) są to narządy światłoczułe spełniające rolę soczewki innym narządem zmysłów jest statocysta - narząd równowagi. Jamochłony nie posiadają układu krążenia, oddechowego i wydalniczego,a wymiana gazowa i osmoregulacja następuje przez całą powierzchnię ciała. Polipy prowadzą tryb życia osiadły. Meduzy poruszają się ruchem odrzutowym lecz zaliczane są do planktonu. Jamochłony żywią się zawiesiną organiczną, planktonem, ale niektóre gatunki potrafią polować na większe zwierzęta. U tych gatunków występuje podwójne trawienie - zewnętrzne i wewnętrzne. Typy komórek tworzących ektodermę i endodermę są to : komórki nabłonkowo-mięśniowe oraz komórki interstycjalne. W endodermie (tutaj zwana gastrodermą) występują również komórki gruczołowe, które produkują enzymy trawienne. W ektodermie (tutaj zwana epidermą) znajdują się komórki parzydełkowe (knidocysty) oraz komórki nabłonkowo-nerwowe. Parzydełkowce rozmnażają się płciowo i bezpłciowo poprzez pączkowanie i strobilizację.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.