Park Safari - rodzaj ogrodu zoologicznego, atrakcja turystyczna. W przeciwieństwie do ogrodu zoologicznego, zwierzęta nie są umieszczone w klatkach, lecz biegają swobodnie po wydzielonych dla nich strefach.
Goście, będąc w samochodzie lub autobusie, oglądają przedstawicieli różnych gatunków z bliska.

Etymologia nazwy

Nazwa Safari wywodzi się z języka kiswahili i oznacza "szukaj".

Historia

Wraz z kolonizacją Afryki arystokracja europejska zaczęła interesować się bogatą fauną i do głębi Czarnego Lądu wyruszały wycieczki i karawany.
W końcu w 1966 roku otworzono pierwszy Safari Park Longleat Safari Park.
9 maja 1946 na terenie znacjonalizowanego prywatnego parku i pałacu przemysłowca branży tekstylnej Richarda Neumanna otwarty został w Dvůr Králové nad Labem ogród zoologiczny o powierzchni 6,5 ha. W latach 1956-1965 ZOO zostało powiększone do 28 ha i było najnowocześniejszym tego typu obiektem w Czechosłowacji. W latach 70. XX w Ogród zorganizował 8 ekspedycji do Afryki, z których przywieziono 2000 zwierząt i od tamtej pory ZOO Dvůr Králové specjalizuje się w zwierzętach Afryki. 8 maja 1989 otwarto tu pierwsze w tej części Europy park safari.

Przeznaczenie

Safari Park jest przeznaczony dla osób, które nie mają czasu lub pieniędzy na wycieczkę do Afryki, a chętnie zobaczą dzikie zwierzęta na wolności.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.