Pius III, Francesco Todeschini-Piccolomini (29 maja 1439 w Sienie - 18 października 1503 w Rzymie), duchowny włoski, papież od 22 września 1503.
Był siostrzeńcem Piusa II (Enea Silvio de' Piccolomini), zmarłego w 1464. Wuj kierował jego edukacją, nadał mu nazwisko Piccolomini i herb rodowy. Studiował prawo w Perugii; po obronie doktoratu prawa kanoniczngo mianowany arcybiskupem Sieny. 5 marca 1460 wuj wyniósł go do godności kardynalskiej, mianując kardynałem-diakonem z tytułem S. Eustachio. W kwietniu 1460 został wysłany jako legat do Ankony, później do Niemiec (przez papieża Pawła II).
W okresie pontyfikatów Sykstusa IV i Aleksandra VI pozostawał poza służbą papieską. Na konklawe po śmierci Aleksandra VI został wybrany na papieża (22 września 1503), jako kandydat neutralny wobec głównych faworytów; zły stan zdrowia nowego papieża pozwalał przypuszczać, że nie będzie to długi pontyfikat.
Piccolomini przyjął święcenia kapłańskie i biskupie, przybrał imię Pius III na cześć wuja i został koronowany 8 października 1503. Schorowany papież przypłacił długą ceremonię koronacyjną dalszym pogorszeniem stanu zdrowia; zmarł 18 października, po trwającym zaledwie 26 dni pontyfikacie. Deklarował się jako wróg symonii i wyrażał chęć reformy Kościoła.
Na zamówienie papieża Piusa III rozpoczął pracę nad dekoracją Biblioteki Sieneńskiej Pinturicchio, a wkrótce również Rafael Santi.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.