Papamobile -
w papamobile
Papamobile -
Papamobile to nazwa pojazdu papieża, używanego do oficjalnych przejazdów, zazwyczaj na krótkich trasach.
Obecnie jego forma zbliżona jest do zwykłego samochodu z tylną przeszkloną częścią w kształcie sześcian. Konstrukcja papamobile jest wzmocniona (nadwozie, silnik), a część tylna, w której przebywa na czas przejazdu papież, jest dodatkowo opancerzona (od czasu zamachu na papieża Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku).

Historia

Pierwszym papamobile, w 1909 roku, została limuzyna Italia 20/30, którą w prezencie otrzymał Pius X. W 1930 roku Pius XI otrzymał w darze czarnego Citroëna C6 „Lictoria Six”. Następnym papamobile, wtedy jeszcze w nieopancerzonej formie, była ośmiocylindrowa limuzyna marki Mercedes-Benz, model Nurburg 460, która została przekazana przez firmę papieżowi Piusowi XI w tym samym roku. Pojazd ten można do dziś podziwiać w watykańskim muzeum.
Papamobile -
2004 na placu św. Piotra w Rzymie
Podczas I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 poruszał się on m.in. specjalnym pojazdem zbudowanym w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach na bazie ciężarówki Star (ten pomalowany na biało odkryty pojazd najlepiej został zapamiętany przez uczestników tamtych wydarzeń; został po wyjeździe papieża na polecenie PZPR pośpiesznie rozebrany), a także (np. do Kalwarii Zebrzydowskiej) specjalnie przebudowanym – z otwartym dachem – polskim fiatem 125p. Żaden z tych pojazdów nie był zupełnie opancerzony.
Obecnie funkcję głównego papamobile pełni pojazd marki Mercedes Classe ML 430, specjalnie do tego celu przygotowany przez producenta. Posiada specjalne wyposażenie: całkowicie kuloodporną, klimatyzowaną kabinę papieża oraz m.in. wzmocnioną konstrukcję silnika, pozwalającą w razie potrzeby osiągnąć prędkość rzędu 170 km/h. Najnowszy papamobile został przekazany papieżowi Janowi Pawłowi II 6 czerwca 2002 roku przez oficjalną delegację dyrekcji i pracowników koncernu DaimlerChrysler (właściciela marki Mercedes). Pierwszy raz nowy pojazd panoramiczny użyty został przez Jana Pawła II w Toronto, przy okazji XVII Światowych Dni Młodzieży (18-28 lipca 2002).
21 kwietnia 2005, rzecznik niemieckiego koncernu Volkswagen ogłosił, że fabryka jest gotowa wyprodukować nowe papamobile dla papieża Benedykta XVI. Przekazanie limuzyny miałoby się odbyć w sierpniu 2005, podczas Światowych Dni Młodzieży w niemieckiej Kolonii.

Ciekawostki

Najdłużej używanym papamobile był zmodyfikowany Fiat Campagnola. Jan Paweł II używał go praktycznie podczas całego swojego pontyfikatu, zamiennie z nowszymi konstrukcjami, takimi jak Mercedes-Benz GL i Land Rover. Fiat Campagnola pozostał ulubionym papamobile tego papieża, pomimo iż to właśnie z niego korzystał w trakcie zamachu z 13 maja 1981 roku.
W związku z niewielką prędkością z jaką poruszały się zawsze papamobile, do historii przeszła anegdota mówiąca o papieżu Piusie XII, który miał w zwyczaju pospieszać swojego szofera słowami: Velocita, velocita! (wł. szybciej, szybciej!).
Jana Pawła II, ze względu na jego częste podróże, nazywano czasem żartem Papa mobile.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.