Papabile, (wł. papabile - zdolny być papieżem; lm. papabili). Mianem papabile określa się osoby uważane przez watykanistów za ewentualnych kandydatów na stanowisko papieża. Angielskie tłumaczenie tego słowa to popeable, co oznacza zdolny do bycia papieżem.
Papieże, którzy byli papabile przed wyborem to m.in. Eugenio Pacelli (Pius XII) Giovanni Montini (Paweł VI), Joseph Ratzinger (Benedykt XVI). Jednak na ogół papieżami są wybierani kandydaci, którzy nie są papabile przed elekcją - byli to np. Angelo Roncalli (Jan XXIII) czy Albino Luciani (Jan Paweł I) - spodziewanym papieżem, ale w małym stopniu był Jan Paweł II.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.