Panna
Panna_(gwiazdozbiór) -
Nazwa łacińska Virgo
Dopełniacz łaciński Virginis
Skrót nazwy łacińskiej Vir
Rektascensja 13 h
Deklinacja
Szerokość geograficzna, na której jest widoczny od 90° S do 90° N
Powierzchnia 1294 stopnie kw.
Ilość gwiazd o obserwowanej wielkości gwiazdowej < 3 3
Najjaśniejsza gwiazda
 - Wielkość gwiazdowa
Spica (α Virginis)
0,98
Roje meteorów
Gwiazdozbiory sąsiadujące Panna (łac. Virgo, dopełniacz Virginis, skrót Vir) to gwiazdozbiór zodiakalny, znajdujący się w rejonie równika niebieskiego. Według starożytnych, wyobraża on pannę trzymającą w ręku kłos. Przedstawia zazwyczaj grecką boginię sprawiedliwości Dike, która odeszła od ludzi gdy zakończył się srebrny wiek, ale również boginie pełniące podobne funkcje w innych kulturach (Astarte, Izyda, Atena).
Panna jest drugim pod względem wielkości gwiazdozbiorem i zarazem największym spośród zodiakalnych.
Najjaśniejsza gwiazda Panny, Spica (α Virginis, Kłos) o jasności 0,98 jest 14. pod względem jasności gwiadą na niebie.
W Pannie oraz sąsiednim gwiazdozbiorze, Warkoczu Bereniki, znajduje się najbliższa nam, duża gromada galaktyk, nazwana od tego gwiazdozbioru Virgo, zawierająca ok. 3000 tych obiektów, oddalona o 65 milionów lat świetlnych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.