Pamięć_o_dostępie_swobodnym -
RAM (ang. Random Access Memory) - jest to podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej zwany też pamięcią użytkownika lub pamięcią o dostępie swobodnym. Teoretycznie oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych). W praktyce jednak skrótem tym oznacza się tylko pamięć, którą można normalnie zapisywać, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu), pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.
W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy i/lub dane początkowe dla tych programów, oraz wyniki ich pracy.
Zawartość niektórych pamięci RAM jest tracona w momencie zaniku napięcia zasilania, dlatego wyniki pracy programów muszą być zapisane na jakimś nośniku danych.
RAM jest stosowany między innymi jako pamięć operacyjna komputera (montowany do gniazd na płycie głównej), jako pamięć niektórych komponentów komputera (np. kart graficznych, dźwiękowych, itp.), oraz w wielu innych zastosowaniach - np. w programatorze pralki automatycznej.

Technologie pamięci RAM

Współczesna pamięć RAM jest realizowana sprzętowo w postaci układów scalonych występujących w różnych technologiach lub jako fragmenty bardziej złożonych scalonych układów cyfrowych (np. pamięć cache L1 procesora, a ostatnio także L2) oraz w postaci różnych modułów, znajdujących głównie zastosowanie w komputerach. Wyróżnia się pamięci trwałe (NVRAM) i ulotne.

Pamięci ulotne (Volatile Random Access Memory)

 • DRAM (Dynamic RAM) - elementem pamięciowym jest kondensator, ze względu na istniejące upływności rzeczywistych kondensatorów pamięć traci zapisaną informację po upływie niewielkiego czasu, z tego powodu pamięci te wymagają odświeżania. Pamięć DRAM dzieli się na podtypy różniące się realizacją cykli dostępu:
  • EDO DRAM (Extended Data-Out DRAM)
  • FPM DRAM (Fast Page Mode DRAM)
  • SDRAM (Synchronous DRAM)
 • SRAM (Static RAM) - elementem pamięciowym jest przerzutnik bistabilny, z tego powodu nie wymaga cykli odświeżania ale za to zajmuje 4 razy większą powierzchnię niż pamięć DRAM o tej samej pojemności.

Pamięci trwałe (Non-Volatile Random Access Memory)

 • FRAM - nośnikiem danych jest kryształ (konstrukcja prototypowa)
 • MEMS - pamięć mikroelektromechaniczna (konstrukcja eksperymantalna)
 • MRAM - nośnikiem danych sa magnetyczne złącza tunelowe (konstrukcja prototypowa)
 • NRAM - Nanotube RAM - pamięć zbudowana z węglowych nanorurek (konstrukcja eksperymantalna)
 • OUM - pamięć oparta o zmiany stanu stopów pierwiastków rudotwórczych
 • PRAM - elementem pamięciowym jest kryształ (konstrukcja prototypowa)

Rozwój modułów pamięci używanych w komputerach PC

 
 
 
 
 
 
Wielkość naturalna na monitorze 17' (1024x768)Typ obudowy
Typ pamięci
ZastosowanieRokUwagi
Grafika:RAM_n.jpg
DIP

PC
, XT
, AT
1981

SIP

AT, 386


SIMM 30 pin

386, 486


SIMM 72 pin

486 Pentium


DIMM

SDRAM
Pentium II
, Pentium III


RIMM

DDR (pamięć komputerowa)|DDR
Pentium IVPrekursorzy współczesnych pamięci RAM

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.