Pakiet instalacyjny (ang. software package) zwany inaczej pakietem programowym to stosowany w systemach uniksopodobnych pakiet zawierający program, umożliwiający jego łatwą oraz szybką instalację, odświeżenie i dezinstalację.
Innym typem pakietu programowego jest plik lub pliki programu wraz z instrukcją instalacji. Mogą to być pakiety programowe sprzedawane w sklepach komputerowych, takie jak edytor tekstu. Użytkownik kupuje program, następnie instaluje go według załączonej instrukcji.

Cel istnienia

Technologia pakietów instalacyjnych została stworzona w celu łatwego dystrybuowania, instalowania, odświeżania i usuwania programów. W tym celu pakiet zawiera binarną wersję danej aplikacji, co pozwala uniknąć czasochłonnego procesu kompilacji oprogramowania w momencie instalacji. Ponadto umożliwia w prosty i elegancki sposób rozpowszechniać oprogramowanie niedostępne wraz z kodem żródłowym (np. zamknięte oprogramowanie komercyjne).

Zalety pakietu

Pakiet taki posiada pełną informację o zależnościach (ang. dependencies) pomiędzy instalowanym programem a używanymi przez niego bibliotekami (czy innymi programami), dzięki czemu instalując nową aplikację ma się pewność, że nie będzie ona konfliktować z innymi programami i nie odmówi pracy z powodu braku któregoś ze składników wymaganych przez nią do działania.

Wady pakietu

Wiele pakietów budowanych jest z myślą o konkretnych dystrybucjach, co sprawia, iż w innych mogą sprawiać problemy w działaniu.

Budowa pakietu

Pakiety zawierają skompresowane archiwum zawierające oprogramowanie. Często są to skompresowane pojedyncze katalogi, zawierające wiele specjalnych plików informujących o zawartości oraz zależnościach.

Sposób wykorzystania

Za instalację, odświeżanie i usuwanie pakietów instalacyjnych odpowiada program służacy do instalacji i zarządzania pakietami zwany "menadżerem pakietów".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.