Pajęczaki
Pajęczaki -

Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: stawonogi
Podtyp: szczękoczułkowce
Gromada: pajęczaki
Nazwa systematyczna
Arachnida
Pajęczaki (Arachnida) - gromada stawonogów obejmująca przeszło 60 tys. gatunków sklasyfikowanych w 11 rzędach.
Pajęczaki -

Budowa

Przedstawiciele pajęczaków osiągają od ok. 0,1 mm do ponad 17 cm długości. Ciało pajęczaka zbudowane jest z dwóch zasadniczych części: część przednia zwana jest głowotułowiem i – jak sama nazwa wskazuje – w jej skład wchodzą połączone głowa i tułów. Część tylna nosi nazwę odwłoka i zawiera organy rozrodcze i trawienne. Na głowotułowiu rozmieszczonych jest 6 par odnóży, w tym 4 pary odnóży krocznych (lokomocyjnych). Znajdujące się przodu nogogłaszczki nie służą do chodzenia, ale do orientacji w terenie, odżywiania się i magazynowania nasienia. Przy otworze gębowym znajduje się para szczękoczułek służących do przekłuwania ofiary, obrony oraz do kopania nor w ziemi lub innych czynności.
Pajęczaki -

Tryb życia

Większość pajęczaków prowadzi drapieżny tryb życia, część, np. roztocze, są pasożytami, w większości zewnętrznymi. Czasem przenoszą choroby.

Oddychanie

Oddychają tchawkami (kapturce, zaleszczotki, solpugi, kosarze, roztocze) lub płucotchawkami (skorpiony, biczykoodwłokowce, rozłupnogłowce, tępoodwłokowce i większość pająków). Głaszczkochody i niektóre roztocze oddychają całą powierzchnią ciała.
Pajęczaki -

Odżywianie

Przeważająca większość pajęczaków to formy drapieżne; niektóre z nich nie gardzą tez pokarmem roślinnym. Roztocza odżywiają się resztkami organicznymi, samice niektórych gatunków pasożytniczych odżywiają się krwią kręgowców.

Układ krążenia

Bezbarwna krew rozprowadzona jest po całym ciele systemem naczyń krwionośnych. Szczególną złożoność układu krwionośnego obserwuje się u skorpionów. U większości roztoczy serce zanikło lub uległo redukcji.

Wydalanie

Do jelita otwierają się cewki Malpighiego (pochodzenia endodermalnego). Substancją wydalaną jest guanina. Parzyste gruczoły koksalne w głowotułowiu połączone z pęcherzem mają ujście u nasady tylnych odnóży.

Zmysły

Narządami dotyku są włoski, głównie na nogogłaszczkach. Wszystkie pajęczaki (poza roztoczami) mają oczy umiejscowione na górnej części głowotułowia. Różna liczba i umiejscowienie oczu są cechą systematyczną.

Rozmnażanie

Pajęczaki są rozdzielnopłciowe, przechodzą rozwój prosty z wyjątkiem roztoczy, u których występują stadia larwalne.

Systematyka

Rzędy: Niektórzy rząd roztocze dzielą na trzy podrzędy:
 • Notostigmata
 • Parasitiformes
 • Acariformes
Inni biczykoodwłokowce, rozłupnogłowce i tępoodwłokowce łączą w jeden rząd:
 • spawęki (Pedipalpi)
Znaczenie pajęczaków
 • pająki są głównymi wrogami wielu szkodliwych gatunków owadów, np. zaleszczotek pospolity żywi się larwami moli, roztoczami, itp.
 • ze względu na występowanie w dużych ilościach (np. na 1 m² pola koniczyny może występować od 160 do 250 pająków) mają ogromne znaczenie zwłaszcza w ekosystemach zmienionych przez gospodarkę ludzką;
 • są regulatorami liczebności zwierząt (skorpiony, jadowite pająki);
 • powodują niszczenie drzew, krzewów i innych upraw (wiele gatunków roztoczy ssie soki roślinne);
 • atakują zgromadzone zapasy żywności i inne materiały (np. roztocz serowy, rozkruszek mączny);
 • wywołują choroby:
świerzbowiec ludzki - świerzb;
 • wektorami chorób zakaźnych, np. boreliozy (wywoływanej przez krętka Borrelia burgdorferi) przenoszonej przez kleszcze;
 • są alergenami kurzu domowego (np. Dermatophagoides pteronyssimus).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.