Pad (wł. Po, łac. Padus) - rzeka w północnych Włoszech
Pad płynie z zachodu na wschód żyzną Niziną Padańską. Bierze źródła w Alpach Kotyjskich, w paśmie górskim Monte Viso. Przepływa przez wyżynę Monferrato i tworzy naturalną granicę dwóch regionów - Lombardi i Emili-Romanii. Uchodzi w postaci delty (jedna z najbardziej rozbudowanych w Europie: 14 ramion podzielonych na 5 grup - Po di Levante, Po di Maestra, Po delle Tolle, Po di Goro e di Gnocca, Po della Pilla. Delta przyrasta ok. 80 ha/rok) do Morza Adriatyckiego w pobliżu Wenecji.
  • długość: 652 km - jest to najdłuższa rzeka Włoch.
  • pow. dorzecza: ok. 75 tys. km².
  • ważne miasta: Turyn, Casale, Piacenza, Cremona i Ferrara.
  • Główne dopływy: Dora Riparia, Dora Baltea, Sesia, Ticino, Adda, Oglio, Mincio, Tanaro, Scrivia, Trebbia, Taro, Panaro.
Pad jest żeglowny do Pawii przez ramię ujściowe Po della Pila, prowadzące najwięcej wody.
Dolina Padu była zamieszkana już w paleolicie i neolicie, a począwszy od czasów rzymskich prowadzi się prace regulacyjne, mające zapobiec powodziom (najbardziej katastrofalne były powodzie w latach 589, 1150, 1438, 1882, 1917, 1926, 1951, 1957, 1966).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.