Paź królowej (Papilio machaon) - gatunek motyla.
Ma on smukłe ciało z małą głową jak u wszystkich motyli dziennych. Czułki zakończone są niewielkim zgrubieniem, tzw. buławką. Długie włoski na przednich nogach pełnią rolę czyszczących grzebyków. Tylne skrzydła są zawsze lekko wypukłe i opatrzone ogonkami. Długość skrzydła samców wynosi ok. 3,4 cm. Skrzydła mają kolor czarno-żółty. Paziowate są bardzo ładnymi owadami, co zyskało im opinię ,,najszlachetniejszych" z pośród motyli. Znaleźć je można od wybrzeży morskich po góry do wysokości ok. 2000 m. Występują tam przede wszystkim w ciągu lata, kiedy to chętnie odpoczywają na szczytach. Spotykane są również w ogrodach, których rośnie marchew. Występują od północnej Afryki po Daleką Północ. W Polsce wszędzie z wyjątkiem bardzo wyokich gór. Paź królowej, którego gąsienice żerują na roślinach baldaszkowatych, był u nas niegdyś pospolitym motylem. Nowoczesne rolnictwo sparawiło, że obecnie w wielu miejscach całkowicie wyginął. Pierwsze pokolenie występuje od maja do czerwca, drugie od sierpnia do września. Młoda gąsienica jest czarna z czerwonymi brodawkami i dużą białą plamą na grzbiecie. Później staje się zielona z czarnymi pierścieniami, z których każdy ozdobiony jest sześcioma żółtoczerwonymi punktami.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.