Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) - stowarzyszenie powstałe z połączenia w 1950 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, grupujące turystów i krajoznawców. PTTK ma za zadanie upowszechniać turystykę kwalifikowaną i krajoznawstwo na terenie Polski.
W całym kraju Towarzystwo posiada ponad 350 oddziałów oraz prawie 200 obiektów noclegowych o różnym standardzie. Jest wydawcą map, folderów i przewodników. Prowadzi sieć prawie dwudziestu muzeów regionalnych. W całym kraju posiada biblioteki i Regionalne Pracownie Krajoznawcze.
PTTK posiada własną kadrę - przewodników turystycznych, instruktorów krajoznawstwa i ochrony przyrody oraz przodowników turystyki kwalifikowanej (pieszej, rowerowej, kajakowej, motorowej, jeździeckiej i narciarskiej). Liczne szkolenia umożliwiają każdemu podnoszenie kwalifikacji.
Towarzystwo od początku swojego istnienia wytycza i znakuje szlaki turystyczne. W chwili obecnej sieć szlaków na terenie Polski ma długość prawie 60 tysięcy kilometrów.
PTTK promuje system odznak turystycznych i krajoznawczych, mających na celu popularyzację poznawania Polski. Należą do nich m.in.: Zobacz: oddziały PTTK, szlak turystyczny
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.