Owczarek_szkocki_długowłosy -
Owczarek szkocki długowłosy – Collie Rough, jedna z ras psów

Pochodzenie

Rasa ta jak wskazuje nazwa pochodzi ze Szkocji, gdzie była używana od bardzo dawna. Na drodze wieloletnich krzyżowań i selekcji hodowlanych udało się uzyskać cechy podobne do tych jakie prezentuje obecny wzór rasy. Po raz pierwszy owczarka szkockiego zaprezentowano na oficjalnej wystawie psów rasowych w 1860 roku w Anglii. Psy nosiły wtedy szatę koloru czarnego lub czarno-białego. Na 1871 rok datuje się pojawienie i rozwój popularności śniadego umaszczenia.
Pierwsze owczarki szkockie w Polsce pojawiły się w 1924 roku.

Charakter

Owczarki szkockie to psy z natury łagodne, życzliwe dla człowieka, nigdy agresywne. Wobec obcych nieufne. Bardzo energiczne, wesołe i skore do zabawy oraz pracy. Lubią dużą przestrzeń i dużo ruchu, ale aklimatyzują się również w mieszkaniach. Towarzyskie, nie mogą długo pozostawać w samotności. Bardzo inteligentne, szybko się uczą ale nie ulegają ślepemu podporządkowaniu. Szczególnie troszczą się o rodzinę opiekuna często traktując jej członków jak członków stada pasterskiego.

Budowa

Psy rasy collie mają bardzo harmonijną, proporcjonalną budowę o sylwetce tułowia nieco wydłużonej w poziomie w stosunku do wysokości w kłębie. Linia grzbietu u stojącego psa jest pozioma. Całość daje wrażenie siły ale jednocześnie lekkości. Wysokość mierzona w kłębie wynosi 56 do 61 cm dla psów i 51 do 56 cm dla suk. Waga zawiera się w granicach 20 do 25 kg.
Głowa wąska, o lekko klinowym kształcie, czaszka płaska, prosta z lekkim, zauważalnym stopem, kufa wydłużona. Oczy migdałowego kształtu nieco skośne. Uszy osadzone na szczycie głowy, stojące, w jednej trzeciej załamane do przodu.
Ogon długi, zwisający z nieco uniesionym końcem. Ogon nigdy nie powinien być podnoszony ponad linię grzbietu.
Szata długa i gesta. Włosy okrywy mocne i twarde, podszerstek miękki i gęsty i puszysty. Grzywa obfita. Ogon gęsto owłosiony.
Owczarek_szkocki_długowłosy -

Umaszczenie

Rozróżnia się trzy rodzaje umaszczenia:
Śniade – kolor szaty od jasnozłotego do mahoniowego, grzywa biała. Oczy brązowe. Trticolor (czarne) – szata czarna z białą grzywą, podpalane plamy na pysku, klatce piersiowej i brzuchu. Oczy brązowe. Blue-merle – marmurkowy. Szata srebrno-czarna, srebrno-niebieska o przenikającym się rysunku. Na pysku i łapach występują śniade podpalania. Oczy niebieskie lub czarne

Cechy użytkowe

Jego inteligencja oraz aktywność i chęć do pracy pozwala na użycie do stróżowania, jako psa pasterskiego a także do towarzystwa. Jego szata jest odporna na niesprzyjające warunki i niskie temperatury, jednak aby utrzymać psa w dobrej kondycji należy go poddawać regularnej pielęgnacji.
Pokrewne rasy: Owczarek szkocki krótkowłosy (Collie Smooth), Owczarek szetlandzki (Sheltie)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.