(Insecta, przestarzale: insekty) gromada stawonogów z podtypu tchawkowców. Najliczniejsza grupa zwierząt. Szacunkowa liczba gatunków owadów wynosi około 1,5 mln. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,1 mm do ponad 350 mm.
(chrząszcz z rodziny biedronkowatych. Ciało owalne, wypukłe, od 5–8 mm długości. Na czerwonych pokrywach skrzydeł wyraźne kropki (w sumie 7: 3 na każdej pokrywie i jedna u nasady pokryw).
;Pokarm :Biedronka odżywia się mszycami oraz innymi szkodnikami roślin, takimi jak; tarczniki, wełnowce, czerwce. Z tego powodu jest mile widziana u ogrodników.
;Jaja :Składa jaja na roślinach zaatakowanych przez mszyce.
(Coccinellidae) familia obejmująca niewielkie chrząszcze o owalnym, wypukłym ciele. Przeszło 5,2 tysiąca gatunków na całym świecie, w Polsce ok. 80.
Żywią się mszycami, dlatego wykorzystywane w biologicznym zwalczaniu tych szkodników. Mnożą się bardzo szybko i mogą dawać 2-4 pokolenia rocznie. Zimują owady dorosłe. W tym celu potrafią gromadzić się setkami, a nawet tysiącami w różnych miejscach pod ziemią.
(Lymantria monarcha) gąsienice tego gatunku należą do największych szkodników leśnych, niszczących zwłaszcza lasy iglaste i mieszane. Dawna nazwa "żagnica mniszka" została zaniechana, by uniknąć pomyłek z ważkami. .
, bzygi (Syrphidae) rodzina owadów z rzędu muchówek z wyglądu podobnych do pszczół, gdyż mają odwłok w czarno-żółte prążki. Odgrywają ważną rolę w zapylaniu kwiatów.
Występuje około 4600 gatunków. Larwy są drapieżne lub roślinożerne. Niektóre są szkodnikami. .
(Tabanidae) ślepaki, bąki rodzina owadów z rzędu muchówek. Dotychczas opisano ok. 2700 gatunków z czego w Polsce ok. 50.
Przedstawiciele tej rodziny to owady na ogół dość duże bo mierzące ok. 3 cm długości o krępej budowie ciała z charakterystyczną wypukłą głową. Oczy są duże, lśniące i kolorowo ubarwione. Skrzydła szerokie i duże.
W połowie maja polskie bąkowate pojawiają się na polach i od razu rozpoczynają gody.
, Błonkówki (Hymenoptera) rząd owadów obejmujący około 110 tys. gatunków; w Polsce stwierdzono występowanie około 9 tys. gatunków.
Błonkoskrzydłe nazwę swoją zawdzięczają dwóm parom błoniastych skrzydeł, z których tylna jest nieco mniejsza; skrzydła z obu par połączone są ze sobą małymi haczykami co pozwala utworzyć im jednolitą powierzchnię nośną podczas lotu. .
(Melolontha melolontha) żukowatych.
Pojawia się późną wiosną.
;Wygląd:
25-35 mm, ciało owalne, nieco wydłużone, brązowo-czarne.
;Występowanie:
Europa, Azja
;Pokarm:
Chrabąszcz żywi się liśćmi różnych drzew liściastych, a jego larwy żerują na korzeniach; mogą uszkadzać system korzeniowy młodych roślin; z punktu widzenia człowieka są szkodnikami szkółek i upraw.
;Rozród:
Samica składa jaja pod ziemią, w wydrążonym przez siebie korytarzu.
(Trichoptera) rząd owadów o przeobrażeniu zupełnym. Larwy prowadzą wodny tryb życia (z nielicznymi wyjątkami), postacie dorosłe przypominające motyle nocne prowadzą "lądowy" tryb życia. Chruściki zwracaja uwagę ciekawym behawiorem - larwy budują norki i przenośne domki.
W Polsce występuje blisko 300 gatunków, w Europie ponad 900, zaś z całego świata opisano ponad 11 tysięcy gatunków.
(Coleoptera; syn. tęgopokrywe) jeden z najliczniejszych rzędów owadów. Obejmuje ok. 400 tys. gatunków (w Polsce ok. 7 tys. ). Chrząszcze to zwierzęta kosmopolityczne, zamieszkujące najrozmaitsze środowiska i klimaty. Mogą być roślinożerne, drapieżne, padlinożerne, wszystkożerne, mogą zamieszkiwać zarówno ląd jak i wody słodkie.
Opis rzędu
Skrzydła pierwszej pary przekształcone w grube okrywy, które nie biorą udziału w locie, a jedynie służą do osłaniania błoniastych skrzydeł drugiej pary.
Dyląż garbarz (Prionus coriarius chrząszcz z rodziny kózkowatych.
;Opis : Boczne brzegi przedplecza z trzema zaostrzonymi kolcami. Pokrywy skórzaste, pomarszczone, lekko błyszczące z trzema niewyraźnymi, podłużnymi żeberkami. Ciało krępe i wypukłe. strydulują.
;Wielkość : 18 -45 mm
; Występowanie : Cała Polsce pospolity.
;Rozmnażanie : Samica składa jaja w szczeliny kory do starych lub martwych drzew i pniaków, najczęściej blisko szyi korzeniowej.
Rodzaj Gastrophilus, duże larwy pasożytują w przewodzie pokarmowym koni. Występują w około 30. gatunkach. Powodują poważne schorzenia, kończące się czasem śmiercią zwierzęcia. .
Rodzaj Oestridae, rodzina dużych muchówek, których larwy pasożytują w drogach oddechowych lub zatokach ssaków. Występują w około 1500 gatunkach, powodują ciężkie schorzenia, czasem śmierć zwierzęcia.
Zobacz też: Gziki, Choroby pasożytnicze.
Głowę owada tworzy jednolita puszka głowowa, na której mieszczą
się:
para czułków
para złożonych oczu
przyoczka, z reguły od jednego do trzech
otwór gębowy z trzema parami różnie ukształtowanych przysadek gębowych
Gębowe narządy owadów to odnóża głowowe przystosowane do pobierania pokarmu. W ich skład wchodzą:
warga górna (labrum)
para żuwaczek (mandibulae)
para szczęk (maxillae) z głaszczkami
warga dolna (labium) z głaszczkami.
Imago (łac. imago wizerunek, obraz), owad dorosły, owad doskonały - ostateczne stadium w rozwoju osobniczym owadów przechodzących proces przeobrażenia. Stadium zdolne do rozrodu, często nie pobierające pokarmu lub pobierające pokarm w minimalnych ilościach. .
(Bombyx mori) gatunek nocnego motyla z rodziny jedwabnikowatych. Ciało duże, owłosione, kolor białawy. Odżywia się liścmi morwy. Kokony jedwabnika zbudowane są z niezwykle długich nici (do 3 km z pojedynczego oprzędu) o szczególnych właściwościach fizycznych i wielkiej wytrzymałości. Udomowiony, stał się podstawą produkcji jedwabiu. .