Otto_von_Bismarck -

Hrabia Otto von Bismarck, książę von Bismarck-Schönhausen, książę von Lauenburg, zwany Żelaznym Kanclerzem, (urodzony 1 kwietnia 1815 w Schönhausen - zmarł 30 lipca 1898 w Friedrichsruh) - niemiecki polityk, mąż stanu. Za jego rządów Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw Europy. Przyczynił się do zjednoczenia Niemiec

Życiorys

  • Studiował prawo w Göttingen. W służbie dyplomatycznej w Deutscher Bund Związku Niemieckim.
  • 1862 premier i minister spraw zagranicznych Prus.
  • 1867 powstał Norddeutscher Bund Związek Północnoniemiecki, gdzie Bismarck został powołany na kanclerza Bundeskanzler.
  • W 1870 sfałszował słynną depeszę z Ems, która doprowadziła do wojny prusko-francuskiej i w efekcie do zjednoczenia Niemiec.
  • 18 stycznia 1871 powstała II Rzesza określana jako Deutsches Kaiserreich Cesarstwo Niemieckie, a Bismarck został Reichskanzler kanclerzem Rzeszy; otrzymał przydomek żelazny kanclerz.
  • 1871 do 1887 Bismarck prowadził tak zwany Kulturkampf walkę o kulturę, co faktycznie oznaczało walkę rządu pruskiego z kościołem katolickim, a w zaborze pruskim jednocześnie intensywną germanizację ludności polskiej.
  • 20 maja 1890 Wilhelm II odwołał Bismarcka z urzędu kanclerza.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.