Otto Theodor Manteuffel (ur. 3 lutego 1805 w Lübben - zm. 26 listopada 1882 w Crossen) - polityk niemiecki
Ukończył studnia prawnicze oraz ekonomiczne w Halle. Po studiach pracował w administracji państwowej w Królewcu i Szczecinie. W 1848 objął funkcję ministra spraw wewnętrznych Prus. W 1850 król Fryderyk Wilhelm IV mianował go na stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Prus. Dał się poznać jako polityk antydemokratyczny i antyliberalny. Skutecznie ograniczył samorządność miast, które przyporządkował administracji państwowej. Ustąpił ze stanowiska w 1855.
W 1853 został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Była to polityczna decyzja Rady Miasta, ponieważ Manteuffel w żaden szczególny sposób nie zasłużył się dla Gdańska.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.