Ostrowiec Świętokrzyski to miasto powiatowe w Polsce, w województwie świętokrzyskim. 79 200 mieszkańców (1995).
Leży w regionie zwanym dawniej Staropolskim Okręgiem Przemysłowym. Region promowany był przez Stanisława Staszica pod koniec XIX wieku. Obecność złóż rud metali sprzyjała industrializacji regionu. Powstała tu huta metali. Obecnie złoża są wyeksploatowane, lecz o znaczeniu dla przemysłu ciężkiego przypomina wciąż działająca huta (przejęta przez inwestorów zagranicznych). Dziś miasto poddaje się ogólnej tendencji rozwoju w kierunku poszerzania działalności usługowej, ponieważ umożliwia to stworzenie wielu miejsc pracy - powstają małe przedsiębiorstwa usługowe.
Miasto leży w trzech krainach geograficznych: Dolina Rzeki Kamiennej, Przedgórze Iłżeckie, Wyżyna Opatowska. W sąsiedztwie znajduje się wiele atrakcji turystycznych - zarówno przyrodniczych - lasy, parki krajobrazowe z wzniesieniami Gór Świętokrzyskich, jak i antropogenicznych - Bałtowski Park Jurajski w Bałtowie, ruiny zamków.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.