Osobliwość - to pojęcie z zakresu nauki oraz języka potocznego.
W języku potocznym oznacza ona niespodziewane zjawisko lub zdarzenie, które nie sposób prosto wytłumaczyć, które nie było przewidywane, ale którego istnienie nie wzbudza wątpliwości u obserwatora.
Osobliwościami określa się również powszechnie obserwowane rzadko spotykane zjawiska, których nauka nie potrafi w oparciu o istniejącą obecnie wiedzę zinterpretować i które oczekują na opis teoretyczny.
W astronomii, socjologii i matematyce pojęcie osobliwości przyjmuje odmienne znaczenia:

Astronomia

W astronomii, osobliwość jest to środek czarnej dziury o masie względnie nieskończonej. Wszystko, co dostanie się pod horyzont zdarzeń czarnej dziury, nigdy stamtąd nie powraca z powodu względnie nieskończonego zakrzywienia czasoprzestrzeni.
Istnieje teoria o tzw. parowaniu czarnych dziur, powstała w latach siedemdziesiątych, stworzona przez Stepena Hawkinga. Teoretycznie w efekcie tym czarna dziura traci masę w wyniku kreacji po obu stronach horyzontu zdarzeń par cząstka-antycząstka na koszt energii pola grawitacyjnego.

Futurologia, socjologia, technologia

Technologiczna osobliwość jest to progozowany punkt w przyszłym rozwoju cywilizacji, w którym postęp techniczny przyspiesza poza możliwość zrozumienia dzisiejszego człowieka. Teoria ta została rozpowszechniona w latach 80-tych przez Vernora Vinge'a.

Matematyka

W matematyce osobliwość oznacza punkt, w którym funkcja zmierza do nieskończoności lub występują inne nieregularności.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.