Orkiestra - duży zespół instrumentalny liczący od kilkunastu, do kilkudziesięciu, a nawet ponad stu instrumentów. W celu synchronizacji gry takiej ilości instrumentalistów w orkiestrze potrzebny jest dyrygent.
Orkiestra ma swoje źródła w zespołach odtwarzających muzykę na arystokratycznych dworach włoskich w późnym średniowieczu i renesansie. Wczesne orkiestry były kilku lub kilkunastoosobowymi zespołami muzycznymi i nie potrzebowały dyrygenta. Zwykle były połączeniem kwartetów (lub kwintetów) smyczkowego i dętego z towarzyszeniem klawesyny i w razie potrzeby instrumentów perkusyjnych. Począwszy od wieku XVII, wraz z materialnym wzrostem znaczenie mieszczaństwa i związanym z tym wzrostem aspiracji kulturalnych, muzyka zaczęła być odtwarzana w czasie publicznych koncertów w parkach oraz muzycznych teatrach. Proces ten rozpoczęła się w Niemczech i wkrótce objął inne kraje Europy. Wykonywanie muzyki w wielkich teatrach wymagał zapewnienia odpowiedniego nagłośnienia. Wymagało to wzrostu liczebności orkiestry, która ostatecznie przyjęła kształt orkiestry symfonicznej.
Typy orkiestr:
orkiestra kameralna
orkiestra symfoniczna
orkiestra popularna
orkiestra marszowa
big band

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.