Orawa - kraina historyczna w Europie Środkowej, w większej części słowacka, w dorzeczu rzeki Orawy. Otacza Tatry od zachodu i północnego zachodu, graniczy z Podhalem i Liptowem. Główną miejscowości części polskiej jest Jabłonka. Na Słowacji: Dolny Kubin, Trstena, Namestovo, Tvrdosin, a także ośrodki wypoczynkowe: Zuberec i Oravice.
Polska część Orawy, zwana Orawą Górną, od północy i zachodu ograniczona jest pasmem Beskidu Żywieckiego. Wschodnia granica Kotliny Orawskiej przebiega wzdłuż europejskiego działu wodnego, rozdzielającego zlewiska: Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Kotlina Orawska tworzy największy w Polsce region należący do zlewiska Morza Czarnego (poprzez Czarną Orawę, Wag i Dunaj).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.