Opawa (czes.Opava, niem.Troppau) to miasto na czeskim Śląsku przy granicy z Polską nad rzeką o tej samej nazwie. Ludność 61 tys. (2001). Okolice miasta zwane są Śląskiem opawskim.
Założona jako gród śląskiego plemienia Golęszyców. W kronikach wzmiankowana od 1224, w latach 1269-1456 stolica samodzielnego śląskiego księstwaPrzemyślidów (z przerwą 1308-1318). Od końca XIII wieku podobnie jak większość Śląska zasiedlana przez kolonistów niemieckich z Turyngii i Frankonii. W 1428 roku spustoszana przez wielki najazd husycki Prokopa Wielkiego. W XVI wieku ośrodek Reformacji. W dniach 23 października-24 grudnia 1820 odbył się w Opawie drugi kongres Świętego Przymierza, w czasie którego uzgodniono zwalczanie dążeń konstytucyjnych w Europie. Pod koniec XIX wieku jeden z ośrodków ruchu młodoczeskiego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz
autorów.
Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.