Omdurman – miasto w Sudanie (ponad 1,2 mln. mieszkańców w 1993, 2,8 mln. 1 stycznia 2005). Położone na lewym brzegu Nilu, naprzeciw stolicy państwa, Chartumu. Połączone z Chartumem i Chartumem Północnym mostami stanowi wraz z nimi przemysłowe, handlowe i kulturalne centrum państwa.
W 1884 Muhammad Ahmad ibn as-Sayyid Abd Allah, zwany Mahdim, w czasie walk powstania przeciw Brytyjczykom uczynił wieś Omdurman główną kwaterą swych wojsk. Po zdobyciu Chartumu w 1885 Omdurman został stolicą kraju.
Mahdi zmarł w 1886 i został pochowany w Omdurmanie.
2 września 1898 miała miejsce bitwa pod Omdurmanem, w której Lord Kitchener rozbił siły mahdystów, co doprowadziło do upadku powstania. W bitwie tej większa część miasta została zniszczona, jednak grób Mahdiego został odrestaurowany i istnieje do dziś.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.