Omar Sharif również znany jako Omar El-Sharif (ur. 10 kwietnia 1932 roku w Egipcie) jest jednym z najbardziej znanych aktorów pochodzących z krajów arabskich. Grał w wielu filmach wyprodukowanych w Hollywood.
Ukończył szkołę w Kairze w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Początkowo pracował w lombardzie prowadzonym przez swojego ojca. W 1953 zaczął karierę aktorską. Ożenił się z egipską gwiazdą Faten Hamamą, dzięki czemu stał się popularny w świecie arabskim. Małżeństwo to rozpadło się w 1974, lecz do tego czasu Sharif sam już był znanym aktorem.
Omar Sharif brał udział w ponad 30 anglojęzycznych filmach, m.in. w Doktorze Żywago i Trzynastym Wojowniku.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.