Olsztynek (do 1945 niem. Hohenstein) - miasto i siedziba gminy, w powiecie olsztyńskim i w województwie warmińsko-mazurskim.

Położenie

Miasto położone w północnej Polsce, 28 km od Olsztyna.
  • Liczba mieszkańców: 7 665 (31.12.2003)

Dane ogólne

Ośrodek przemysłowo - usługowy i turystyczno - krajoznawczy. Na terenie miasta zlokalizowane są zakłady przemysłu: spożywczego, drzewnego i paszowego.

Historia

Pierwsza wzmianka o Olsztynku pochodzi z 1351 roku, a Prawa miejskie nadane zostały przez wielkiego mistrza Winricha von Kniporde w 1359 roku. W 1410 r. zamek opanowali mieszczanie, którzy uznali władzę króla polskiego, w 1414 r. miasto ucierpiało od wojsk polskich. Dopiero w 1520 roku został Olsztynek zdobyty przez wojska polskie, a hetman Firlej potwierdził przywileje miasta. W 1656 r. miasto splądrowały wojska szwedzkie i tatarskie. Miasto w 1740 r. miało 728 mieszkańców, a w 1811 r. 778 mieszkańców. W 1772 r. miasto przeszło we władanie Prus, w wyniku I rozboru Polski. Olsztynek w 1888 r. otrzymał połączenie kolejowe z Działdowem, a w 1891 r. z Ostródą. Miasto było zniszczone, w okresie dwóch wojen światowych. Po 1945 roku Olsztynek wrócił do Polski.

Zabytki

Zabytkami godnymi uwagi są: gotycki kościół z XIV wiek i pozostałości murów miejskich z basztami też z XVI w. i przede wszystkim zamek krzyżacki, wybudowany w latach 1360 -1370, przebudowany w XVIII wiek. Godny uwagi jest też układ urbanistyczny Starego Miasta, oraz pojedyncze domy w stylu tzw. lokalnej secesji z początku XX wiek. W mieście znajduje się Muzeum - skansen budownictwa ludowego Warmii i Mazur.

Transport

Ważny węzeł drogowy, przez miasto przechodzi też linia kolejowa Olsztyn - Działdowo. W mieście krzyżują się drogi krajowe i wojewódzkie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.