Olsza, olcha (Alnus) - rodzaj z rodziny brzozowatych, rzędu brzozowców. Pospolite drzewo europejskie w strefie klimatu umiarkowanego. W Polsce występują 3 gatunki z tego rodzaju: Olsze mają brodawki korzeniowe, w których żyją promieniowce z rodzaju Actinomycetes, mające zdolność asymilowania wolnego (atmosferycznego) azotu. Olsza jest wobec tego odpowiednim drzewem do zalesiania nieużytków o niskiej zawartości azotu w glebie. W technologii drewno olszy nazywa się 'olchą', jest to również potoczna nazwa rodzaju.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.