(medycyny zajmująca się budową, pracą oraz schorzeniami oczu.
Lekarz specjalista zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób narządu wzroku to okulista (okulistka).
Zobacz też: choroby narządu wzroku. .
(ślepota barw) to oczu polegająca na całkowitej lub częściowej niemożności widzenia kolorów. Polega na posiadaniu niskiej liczby lub zupełnym braku czopków, które są odpowiedzialne za widzenie barw, widzenie ostre i widzenie fotopowe (widzenie dzienne). Ludzie cierpiący na achromatopsję nie postrzegają barw, mają problemy z widzeniem w silnym oświetleniu i widzeniem ostrym.
Achromatopsja może być dziedziczna, lub nabyta w wyniku różnych uszkodzeń lub chorób.
Wada wzroku(soczewki oka) cechująca się zaburzoną sferycznością oka. Elementy optyczne zdrowego narządu wzroku zawsze są wycinkiem sfery. Jeżeli oko ma większą szerokość niż wysokość, to siatkówki, będzie tworzyć obraz rozmazany w jednym z kierunków. Pacjent z astygmatyzmem będzie np. widział obraz nieostro w pewnych obszarach pola widzenia. Niestety nawet dobre szkła nie są w stanie w pełni skorygować asferyczności i dlatego osoba z astygmatyzmem ma problemy z wykorzystaniem przyrządów optycznych.
Błona Descemeta to, patrząc od zewnątrz, czwarta powłoka rogówki. Urazy rogówki nie są rzadkie, ale jeśli podczas urazu zostanie uszkodzona błona Descemeta, to taki uraz jest nieodwracalny.
zobacz też: błona Bowmana ~ nabłonek przedni ~ nabłonek tylny ~ oko.
Wada polegająca na nierozróżnianiu barw czerwonej i zielonej. Niekiedy nazwą tą określa się również całą grupę wad polegających na nierozróżnianiu barw.
Zazwyczaj jest wadą wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie, dziedziczoną recesywnie w sprzężeniu z chromosomem X. Z tego powodu znacznie częściej dotyczy mężczyzn. Daltonizm nabyty może być wynikiem uszkodzenia dróg wzrokowych począwszy od siatkówki po korę mózgu.
Fakoemulsifikacja (zaćmy. Jest to zabieg chirurgiczny.
Polega na rozdrobnieniu soczewki pod wpływem wibracji ultradźwiękowej z następowym wyssaniem mas. Ponieważ zabieg ten jest wykonywany drogą kilkumilimetrowego cięcia, przez ten sam otwór wprowadza się dotorebkowo miękką soczewkę wewnątrzgałkową. Stan po wszczepieniu sztucznej soczewki nosi nazwę pseudophakia. Pseudophakia, nie dając możliwości akomodacji, stwarza konieczność dodatkowej korekcji okularowej do bliskich odległości.
To badanie diagnostyczne kąta przesączania gałki ocznej. Ocena kąta przesączania jest szczególnie istotna w diagnostyce jaskry. Badaniem tym możemy stwierdzić czy mamy doczynienie z jaskrą czy otwartym lub z zamkniętym kątem przesączania. .
Oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i co za tym idzie pogorszenia lub utraty wzroku. Do uszkodzenia nerwu wzrokowego najczęściej dochodzi w wyniku nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.
Na jaskrę choruje na świecie ok. 7 mln osób.
Rodzaje jaskry
jakra prosta
jaskra z normalnym ciśnieniem śródgałkowym
jaskra wtórna
jaskra z otwartym kątem przesączania
jaskra z zamkniętym kątem
jaskra ostra - pojawia się w wyniku gwałtownego zamknięcia kąta przesączania.
(zmiękczenie rogówki), ciężkie schorzenie rogówki na skutek zaburzeń w odżywianiu, polegające na długotrwałym braku witaminy A w pożywieniu. Kseroftalmia zaczyna się kurzą ślepotą i prowadzi w przypadkach nieleczonych do zupełnej ślepoty. .
(popularnie: dalekowzroczność, krótkowzroczności najczęściej spotykaną wadą refrakcyjną gałką oczną) lub niewystarczającą siłą łamiącą układu optycznego oka (zbyt płaską - niezdolną do kurczenia się - soczewką).
Nadwzroczność wzrasta z wiekiem (starczowzroczność, prezbiopia) wskutek postępującego osłabienia aparatu nastawczego oka, w wyniku zmniejszenia sprawności mięśnia rzęskowego i elastyczności soczewki.
Przyrząd optyczny znoszący lub zmniejszający skutki wrodzonej lub nabytej wady wzroku takiej jak nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm (niezborność), czy starczowzroczność.
Pierwsze okulary pojawiły się już w Chinach, w Europie zaś w XIV wieku. Początkowo składały się one z jednej soczewki. okulary przeciwsłoneczne. Oprawki zmieniały się wraz z panującą modą (np.
(oczu objawiającą się osłabieniem mięśni ocznych, co powoduje zmianę stereoskopowego.
Osoby z zezem mogą mieć trudności z prowadzeniem pojazdów mechanicznych (np. samochody) oraz operowaniem maszynami i urządzeniami w ruchu. Trudno im też uprawiać niektóre sporty, takie jak np. siatkówkę, łatwiej natomiast radzą sobie z czynnościami związanymi z dobrze rozwiniętą wyobraźnią przestrzenną, np.