Okręt flagowy to okręt wojenny, na którym znajduje się dowódca zespołu okrętów lub całęj floty. Obecność dowódcy symbolizuje flaga, lub proporzec na maszcie. Okrętów flagowych może być tyle ile jest samodzielnie działających zespołów okrętów w czasie wojny. W czasie pokoju jest jeden okręt wyznaczony do pełnienia funkcji okrętu flagowego dla całej floty. Do dnia 5 grudnia 2003 roku rolę okrętu flagowego Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej pełnił ORP Warszawa. Obecnie MW RP nie ma okrętu flagowego.
Wcześniej funkcję pełniły między innymi:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.