Ojców to wieś w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, gminie Skała. Leży w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w Dolinie Prądnika na Szlaku Orlich Gniazd.
Powierzchnia: 971 ha
Liczba mieszkańców: 220
Pierwsze wzmianki o Ojcowie pochodzą z 1370 roku. Rozwinął się on z osady powstałej przy zamku. Od XIX wieku zmiana charakteru miejscowości - z początku miejscowość letniskowa, z czasem też uzdrowiskowa. Działalność uzdrowiska datuje się od roku 1855. Po powstaniu styczniowym ponownie rozpoczęto działalność, która wymagała renowacji po zniszczeniach wojennych. Powstały wtedy Pod Łokietkiem, Goplana, Pod Kazimierzem oraz park zdrojowy. Oficjanie uznany za uzdrowisko został Ojców w 1918 roku, jednak przez dziesięciolecia aż do chwili obecnej pozostał raczej miejscowością turystyczną.
Ojców jest ważną miejscowością turystyczną, w nim mieści się siedziba dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego.
Atrakcje turystyczne Ojcowa:
  • ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z 2. połowy XIV wieku
  • muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego w budynku dawnego hotelu Pod Łokietkiem z 1860 roku oraz Pod Kazimierzem z 1885 roku
  • tzw. dawny park zdrojowy z końca XIX wieku (do 1939 roku w Ojców był uzdrowiskiem z hydroterapią jako główną metodą leczniczą)
  • muzeum etnograficzne PTTK w willi Bazar Warszawski
  • Kaplica "Na Wodzie"
  • Jaskinia Ciemna i Grota Łokietka
  • drewniane domy i wille na terenie wsi z przełomu XIX i XX wieku
Strona główna www: http://www.ojcow.pl/
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.