Ochwat - nie bakteryjne, rozległe zapalenie tworzywa kopytowego u konia. Przyczyną może być: skarmianie świeżego ziarna, pojenie zgrzanego konia lub postawienie go w zimnym pomieszczeniu lub w przeciągu, nadmierne przemęczenie, przeziębienie, żywienie dużą ilością paszy bogatej w białko, długa praca na twardym gruncie lub zmiana gatunku paszy treściwej.
Objawy: gorące puszki kopytowe, trudność w cofaniu, pociąganie nogami przy ruchu w przód, opieranie się o ścianę w celu odciążenia nóg, tętno przyspieszone (ok. 60 uderzeń/ min).
Potrzebna jest pomoc lekarza, ewentualne rozkucie, zimne okłady na kopyta.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.