Ocean Południowy rozciąga się od wybrzeża Antarktydy do równoleżnika 60°S, gdzie łączy się z Oceanami: Spokojnym, Indyjskim i Atlantyckim. Ocean Południowy jest drugim najmniejszym spośród wszystkich pięciu. Jego obszar został formalnie zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną w roku 2000.
Teoretyczne współrzędne geograficzne tego oceanu to 60°S 0°E, lecz w praktyce jest to zbiornik wodny całkowicie otaczający Antarktydę. Ten pierścień wodny rozciąga się pomiędzy równoleżnikiem 60°S, a wybrzeżem lodowego kontynentu, pokrywając 360° długości geograficznej.
Ta definicja nie jest jednak uniwersalna. W Australii do zasięgu opisanego powyżej dodaje się obszar między równoleżnikiem 60°E i południowymi wybrzeżami Austalii oraz Nowej Zelandii. Na mapach wybrzeży Tasmanii i południowej Australii zawsze widnieje nazwa "Ocean Południowy", nigdy "Ocean Indyjski".
Mapa pokazująca australijską definicję Oceanu Południowego
Powierzchnia tegoż oceanu to 20.327 milionów km² . Liczba ta zawiera Morze Amundsena, Morze Bellingshausena, fragment Cieśniny Drake'a, Morze Rossa, Morze Weddella i inne składowe zbiorniki wodne. Linia brzegowa ma długość 17.968 km.
Temperatura wody waha się od -2°C do 10°C. Cykloniczne sztormy, które przemieszczają się dookoła kontynentu w kierunku wschodnim często są bardzo silne z powodu sporej różnicy temperatur między lodem a otwartym oceanem. W obszarze od równoleżnika czterdziestego do Koła Podbiegunowego Południowego występuja najsilniejsze wiatry na Ziemi. W zimie ocean zamarza w rejonie Pacyfiku do 65° szerokości geograficznej południowej, a w rejonie Atlantyku do 55°. W niektórych punktach wybrzeża stałe wiatry wiejące z wnętrza Antarktydy utrzymują linię brzegową wolną od lodu.
Ocean Południowy jest głęboki na 4.000 - 5.000 metrów z nielicznymi płytszymi miejscami. Szelf kontynentalny jest wąski i nadwyczaj głęboki; jego krawędź znajduje się 400 - 800 m pod wodą, podczas, gdy średnia światowa wynosi 133 m. Czapa lodowa rośnie od 2,6 milionów km² w marcu do około 18.8 mln km² we wrześniu, powiększając swoją powierzchnię ponad siedmiokrotnie. Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy (21.000 km długości) nieustannie przemieszczający się w kierunku wschodnim, jest największym na świecie prądem morskim - transportuje 130 milionów metrów sześciennych wody w ciągu jednej sekundy, to 100 razy więcej, niż przepływ wody we wszystkich rzekach na Kuli Ziemskiej. Najniższym punktem jest Rów South Sandwich -7.235 m.
Pod dnem oceanu prawdopodobnie występują olbrzymie złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, rudy manganu oraz piasku i żwiru. W lodowcach zmagazynowana jest słodka woda. W oceanie żyją kałamarnice, wieloryby, foki, kryl oraz wiele gatunków ryb. Na Oceanie Południowym obowiązują międzynarodowe umowy ograniczające, bądź zakazujące połowów tych zwierząt morskich.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.