Obwód_doniecki -

Obwód doniecki (ukr. Донецька Область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży we wschodniej części Ukrainy, przy granicy z Rosją. Stolicą obwodu jest Donieck.
  • Ludność 4,688 mln (2004)
  • Powierzchnia 26 517 km²
Podczas wyborów prezydenckich na Ukrainie w 2004 ludność obwodu, według oficjalnych wyników, we wszystkich trzech rundach w miażdżącej większości (do 96%) zagłosowała na Wiktora Janukowycza. Jest niezaprzeczalnym faktem że Janukowycz miał poparcie ogromnej większości mieszkańców obwodu, jednak tak kolosalne zwycięstwo zdawało się sugerować że wynik Janukowycza został zawyżony przez fałszerstwa. Przez pewien czas władze obwodu groziły że jeśli Wiktor Juszczenko zostanie prezydentem Ukrainy, podejmą kroki do uzyskania szerszej autonomii.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.