Postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów Gwiezdnych wojen. Rycerz, a następnie mistrz Jedi. Uczeń Qui-Gon Jinna, nauczyciel Anakina Skywalkera, przyszłego Dartha Vadera. Zabił Dartha Maula oraz generała Grievousa. Uczestniczył w Wojnach Klonów, zasiadał w radzie Jedi. Kiedy jego padawan, Anakin Skywalker, przeszedł na ciemną stronę Mocy, pokonał go w pojedynku na planecie Mustafar, zadając mu śmiertelne rany. Jako jeden z dwóch Jedi, którzy przeżyli czystkę rozpoczętą z powodu rozkazu 66, wydanego przez Imperatora Palpatine'a, zabrał do wujostwa na Tatooine Luke'a Skywalkera, syna swojego ucznia (córkę Leię zabrał Bail Organa i wychowywał na Alderaan). Zginął w trakcie akcji na Gwieździe Śmierci, zabity przez Dartha Vadera. Jednak nie przeszkodziło mu to w dalszej ingerencji w losy młodego Jedi, syna mrocznego lorda.
W częściach IV-VI Gwiezdnych wojen w rolę Obi-Wana wcielił się Alec Guiness, zaś w częsciach I-III Ewan McGregor.

Ciekawostki

Obi-Wan_Kenobi -
W kwietniu 2005 jednej z ulic we wsi Grabowiec w powiecie toruńskim nadano imię Obi-Wana Kenobiego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.