Obłazowa 670 m n.p.m. - izolowana skałka wapienna w m. Nowa Biała na pograniczu Podhala i Spiszu. Geologicznie jest to część Pienińskiego Pasa Skałkowego, wraz z sąsiadującą Kramnicą tworząca bramę, przez którą przełamuje się rzeka Białka.
W zboczu skałki znajduje się jaskinia, w której odkryto ślady prehistorycznego osadnictwa. Najstarsze z nich odnoszą się środkowopaleolitycznej kultury mustierskiej. Wyjątkowy charakter ma zachowany w bardzo dobrym stanie przedmiot z ciosu mamuta, uważany za najstarszy bumerang na świecie.
Przełomowy odcinek Białki między Obłazową a Kramnicą objęty jest ochroną prawną jako rezerwat przyrody "Przełom Białki Pod Krempachami".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.