Ożaglowanie to wszystkie żagle na statku żaglowym.

Ożaglowanie rejowe

Ożaglowanie rejowe - prostokątny lub trapezowy żagiel rozpięty poniżej poziomej belki zwanej reją, reja zamocowana jest do masztu poprzecznie do osi podłużnej żaglowca, żagle rejowe mogą być obracane wokół masztu w niewielkim zakresie (do kilkudziesięciu stopni) tym samym żaglowiec z ożaglowaniem rejowym nie może pływać ostro pod wiatr.

W ożaglowaniu rejowym stosuje się zazwyczaj wysokie maszty z kilkoma piętrami rej. Odmianą ożaglowania rejowego jest ożaglowanie parawanowe, w którym na maszcie znajduje się pojedynczy czworoboczny, wydłużony w pionie żagiel. Ten typ ożaglowania zastosowano na R/V "Oceania".

Ożaglowanie skośne

Ożaglowanie bermudzkie (Marconi) - trójkątny żagiel rozpięty między masztem i bomem, obecnie najbardziej rozpowszechniony (w zasadzie jedyny stosowany) rodzaj ożaglowania, umożliwia żeglowanie zarówno z wiatrem jak i bardzo bardzo ostro pod wiatr (
'Ożaglowanie gaflowe - czworokątny żagiel rozpięty z boku masztu pomiędzy poziomym bomem na dole i ukośnym gaflem (lub rożcem) na górze, gafel opiera się o masz piętą
Ożaglowanie gaflowe z topslem - odmianą żagla gaflowego jest żagiel gaflowy z topslem.
Ożaglowanie łacińskie - trójkątny żagiel rozpięty poniżej długiej ukośnej rejki, rejka zamocowana jest jednym końcem w okolicy dziobu.
Ożaglowanie arabskie - zbliżone do łacińskiego, rejka nie schodzi tak nisko przy dziobie łodzi (
Ożaglowanie rozprzowe' - czworokątny żagiel zamocowany z boku masztu i rozpięty dzięki rozprzy, która biegnie od masztu (na dole) po przekątnej żagla do jego narożnika (na górze).
Ożaglowanie lugrowe - czworokątny żagiel rozpięty pomiędzy rejką na górze a bomem na dole, rejka zamocowana jest do masztu ukośnie i niesymetrycznie, żagiel lugrowy może również nie mieć bomu.
Ożaglowanie lugrowe chińskie - odmianą żagla lugrowego jest żagiel lugrowy chiński (
'Ożaglowanie guari (huari)

kleszcze kraba

Ożaglowanie polinezyjskie - żagiel rozpięty pomiędzy dwoma łukowatymi drzewcami złączonymi jednym końcem (wyglądem przypominają kleszcze kraba) i zamocowanymi do stosunkowo niskiego masztu, wspólny koniec drzewc zamocowany jest w okolicy dziobu (
'Ożaglowanie nowogwinejskie - kształt żagla taki jak żagla polinezyjskiego z tą różnicą, że kleszcze wpólnym końcem zamocowane są w pobliżu podstawy masztu (
Ożaglowanie hawajskie' - kleszcze ukształtowane są z jednego łukowatego drzewca i masztu (

Inne

Ożaglowanie melanezyjskie - prostokątny żagiel rozpięty pomiędzy dwoma drzewcami przebiegającymi skośnie od środka łodzi na zewnątrz w kierunku rogów żagla (
'Ożaglowanie nowozelandzkie - trójkątny żagiel rozpięty pomiędzy drzewcami jak w żaglu melanezyjskim (

Nietypowe

Skrzydło zamocowane (pionowo lub prawie pionowo) na pokładzie łodzi skrzydło lub inne urządzenie o profilu lotniczym (zobacz w internecie: [1], [2]).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.