Strona ta dotyczy rzeki Nysa Kłodzka, rzeki płynącej przez Ziemię Kłodzką. Inne znaczenia słowa Nysa to:
Nysa | Gmina Nysa | Nysa | Nysa Łużycka
| Nysa Szalona | Nysa Czarna | Nysa Biedrzychowska

Nysa Kłodzka - rzeka, lewobrzeżny dopływ Odry, płynąca przez Ziemię Kłodzką, po przełamaniu się przez pasmo gorskie pod Bardem Śląskim, płynie Przedgórzem Sudeckim, by w Nysie wpłynąć na Nizinę Śląską. . Długość do ujścia 181,7 km, powierzchnia zlewni 4565 km2. Źródła znajdują się w Masywie Śnieżnika,w pobliżu Trójmorskiego Szczytu. Po drodze tworzy malowniczy przełom w Bardzie przepływając przez Góry Bardzkie.
W górnym biegu płynie wartko tworząc wodospady, na równinie silnie meandruje. Często wylewa, właśnie z tego powodu powstały w XX wieku dwa duże zbiorniki retencyjne w okolicach Otmuchowa (Jezioro Otmuchowskie) i Nysy (Jezioro Nyskie), które wykorzystuje się także w celach energetycznych i rekreacyjnych.
W 1598 ulewne deszcze spowodowały w Bardzie silne osunięcie ziemi ze stoków Góry Kalwarii i przegrodzenie Nysy Kłodzkiej, która zalała miasto, a potem zmieniła koryto.
W dolnym biegu wykorzystywana wraz Oławką jako źródło wody dla Wrocławia. Wybudowano kanał przerzutowy prowadzący wodę z Nysy do Oławki.
Jej główne dopływy: Ważniejsze miejscowości od źródeł:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.