Nuuk, duń. Godthåb – największe miasto i port Grenlandii, stolica duńskiego terytorium zależnego. Położone w południowo-zachodniej części wyspy, nad Cieśniną Davisa, ok. 240 km na południe od koła podbiegunowego.
Osada, nazwana Godthåb (duń. Dobra Nadzieja), założona została w 1721 przez norweskiego misjonarza Hansa Egede’a w pobliżu miejsca wcześniejszego osadnictwa inuickiego i skandynawskiego z X – XIV w. (tzw. kolonia zachodnia – westri-byggd). W 1979, wraz z uzyskaniem autonomii, nastąpiła zmiana nazwy na Nuuk. Obecna liczba mieszkańców – 13,9 tys. (2003).
Port handlowy i rybacki. Zakłady przemysłu spożywczego – przetwórstwo ryb; niewielka stocznia. Ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy wyspy. Siedziba Uniwersytetu Grenlandii (gren. Ilisimatusarfik), zał. 1983.
Także stolica jednostki administracyjnej Nuuk o pow. ok. 100 tys. km2, zamieszkałej przez ok. 15 tys. osób.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.