Nowy Targ to miasto w województwie małopolskim nad Białym i Czarnym Dunajcem.
Jest to najważniejsze miasto Podhala.
Liczba mieszkańców: 33,6 tys. (2002)

Historia

 • 1326 – Wiadomość o istnieniu osady Novum Forum, posiadającej kościół parafialny.
 • 1346 – Kazimierz Wielki wydaje przywilej ponownej lokacji miasta Nowego Targu.
 • 1525 – Zygmunt I zezwala spółce górniczej, z udziałem Jana Buriana z Nowego Targu, na poszukiwanie metali w Karpatach.
 • 1656 – Zniszczenie miasta i wymordowanie znacznej części jego mieszkańców przez Szwedów.
 • 1770 – Włączenie dóbr nowotarskich do Austrii.
 • 1784 – Wielki pożar strawił większość zabudowy miejskiej, w tym kościół parafialny i dwór starościński.
 • 1899 – Oddano do użytku linię kolejową Chabówka-Zakopane
 • 1939 – 1 września około godz. 16.30 wojska niemieckie zajmują bez walki miasto.
 • 1941 – Utworzenie Konfederacji Tatrzańskiej z siedzibą w Nowym Targu.
 • 1942 – Likwidacja getta nowotarskiego (30 sierpnia).
 • 1945 – Wyparcie z miasta wojsk niemieckich przez armię radziecką (29 stycznia).
===Kościół pod wezwaniem św. Anny=== Drewniana budowla, wzniesiona na podciętym od północy stromą skarpą wzgórzu, na terenie cmentarza. Zbudowany został prawdopodobnie w końcu XV wieku. (Tradycja o jego ufundowaniu przez zbójników w 1219 roku nie znajduje żadnego potwierdzenia w źródłach). Późniejsze przebudowy zatarły większość jego pierwotnych cech gotyckich. Najpoważniejszy remont dokonany został tuż przed 1610 rokiem, ok. 1772 roku dobudowano wieżę, a późniejsze remonty przeprowadzono w latach: 1865, 1879, 1903, 1974 i 2002. Późnobarokowy ołtarz główny pochodzi z 1 poł. XVIII wieku. W jego polu środkowym umieszczono obraz Rodziny N. P. Marii z 1516 r. (przykryty obrazem Św. Rodziny z 1763 r.), a w górnej kondygnacji obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z pocz. XVI wieku. W ołtarzach bocznych z końca XVII wieku znajdują się barokowe obrazy: św. Marii Magdaleny i św. Marii Egipcjanki w lewym oraz Matki Boskiej Łaskawej i św. Rozalii w prawym. Malowidła ścienne autorstwa urodzonego w Nowym Targu malarza Hipolita Lipińskiego z ok. 1880 roku, przedstawiają m. in. legendę o założeniu kościoła przez zbójników. Do ciekawszych elementów wyposażenia wnętrza należą także: rokokowa ambona, organy z 2 poł. XVIII wieku oraz dwie gotyckie rzeźby przedstawiające Matkę Boską Bolesną i św. Jana Ewangelistę. Podczas ostatniego remontu, przeprowadzonego w 2002 roku, odnowiono m. in. malowidła ścienne i położono marmurową posadzkę. (Literatura: Marian Kornecki "Gotyckie kościoły drewniane na Podhalu", Wydawnictwo Literackie, Kraków 1987).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.