Nowy Orlean (ang. New Orleans) - miasto na południu Stanów Zjednoczonych, największe miasto stanu Luizjana. Położone w delcie rzeki Missisipi około 150 km od jej ujścia do Zatoki Meksykańskiej.
Liczba mieszkańców: 485 tys. (2000), obszar metropolitalny - 1,33 mln
Duży ośrodek przemysłowy, jeden z najważniejszych portów w USA. Ważny ośrodek turystyczny, znane kąpielisko.
Ważny ośrodek kulturalny - Nowy Orlean uważany jest za kolebkę jazzu. W mieście odbywają się liczne festiwale jazzowe.

Historia

W roku 1718 miasto zostało założone, pod nazwą Nouvelle Orléans, przez osadników francuskich, a w roku 1722 stało się stolicą francuskiej Luizjany.
W 1763 przeszło pod panowanie Hiszpanii. W 1801 na krótko wróciło ponownie pod władanie napoleońskiej Francji. W 1803 wraz z terytorium Luizjany sprzedane przez Francję Stanom Zjednoczonym. W roku 1815 Nowy Orlean był oblegany przez wojska brytyjskie. W latach 1812-1860 miasto to było stolicą stanu Luizjana. Szybki rozwój Nowego Orleanu datuje się od 2. połowy XIX wieku wraz z uregulowaniem Missisipi. W tym okresie Nowy Orlean był trzecim pod względem liczby ludności miastem USA.

Zabytki i turystyka

  • stara dzielnica francuska Vieux Carré
    • zabytkowa zabudowa z okresu francuskiego i hiszpańskiego panowania XVIII-XIX wiek
  • Mardi Gras (fr. Tłusty Czwartek)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.