Nowosybirsk (ros. Новосибирск, w latach 1904-1925 Nowonikołajewsk) - miasto w Rosji, na Syberii, nad rzeką Ob. Trzecie co do wielkości rosyjskie miasto po Moskwie i Sankt Petersburgu, ma 1,43 mln mieszkańców (2004). Największe miasto Syberii, wielki ośrodek przemysłowy, naukowy i kulturalny. Stolica obwodu nowosybirskiego.
Powstał w 1893 jako osada na nowo zbudowanej linii kolei transsyberyjskiej. Dzięki doskonałemu położeniu miasto rozwijało się niezwykle szybko i w momencie wybuchu rewolucji w 1917 miało około 80 tys. mieszkańców. W latach 1918-1920 w rękach sił antybolszewickich, potem w ZSRR. W okresie stalinowskim rejon łagrów. Od 1930 stolica Kraju Zachodniosyberyjskiego, a od 1937 stolica obwodu. Miasto rosło bardzo gwałtownie w latach 30-tych podczas karkołomnego procesu szybkiej industrializacji przeprowadzanego przez reżim Stalina. W slumsach otaczających miasto zamieszkali ludzie uchodzący przed głodem w innych częściach ZSRR, do 1939 liczba mieszkańców wzrosła do 400 tysięcy. W latach 1941-1945 do miasta ewakuowano wiele zakładów przemysłowych z rejonów kraju zajętych przez Niemców. Po wojnie miasto rosło nieustannie w wyniku radzieckiej polityki zaludniania Syberii, liczba ludności przekroczyła 1 mln w latach 60-tych.
Około 30 km na południe od miasta mieści się Akademgorodok, ogromne centrum naukowe zapoczątkowane w latach 50-tych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.